انواع کیف پول ارز های دیجیتال

بیت کوین با نام تجاری “BTC” یکی از معروف ترین ارز‌های دیجیتال در ایران است که ارزش بالایی در بازار بین‌المللی دارد و سرمایه‌گذاری به صورت ارزهای دیجیتال چند سالی است که جای خود را در دنیای تجارت باز کرده و به سرعت در حال پیشرفت است . افراد زیادی شروع به سرمایه گذاری دربازار ارزهای دیجیتال کردند ، باتوجه به وضعیت نابسامان اقتصادی وتورم ثانیه ای ، شاید سرمایه گذاری در این بازار راه گریزی از این آشفته بازار باشد .تصمیم گرفتم که در مورد سرمایه گذاری ارزهای دیجیتال و نحوه خرید و فروش آن ها مطالعه بیشتری داشته باشم .

در مرحله اول شناخت و آگاهی نسبت به ارزهای دیجیتال و نحوه خرید و فروش و تراکنش های مالی در رمزارزها و دیگری ساختن و داشتن یک کیف پول مجازی جهت نگهداری اطلاعات مربوط به تراکنش ها وانجام معاملات ارزهای دیجیتال.به این منظور کیف پول های دیجیتالی طراحی شده اند.

کیف پول ارز دیجیتال چیست ؟

از آنجاکه ارزهای دیجیتال از مجموعه‌ای از کدهای کامپیوتری و ساختاری دیجیتالی تشکیل شده‌اند لذا برای ذخیره، بکارگیری و انجام تراکنش‌ها توسط این رمزارزها می‎بایست از ابزاری استفاده کرد که کاربر در گام نخست به راحتی بتواند از دارایی دیجیتال خود حفاظت نموده و همچنین از رمزارزهای موجود در این کیف پول دیجیتال همچون پول نقد برای خرید کالا و خدمات بهره ببرد.

کیف پول بیت کوین یا سایر رمزارزهای شما مهمترین بخش حضور شما در حوزه رمزارزها است. دیگر بانکی در کار نیست که به صورت شبانه‌روزی از دارایی شما حفظ و حراست نماید. همه چیز بر عهده خود شما قرار دارد و میزان امنیت دارایی شما کاملاً به انتخاب و عملکرد خودتان وابسته است.در نتیجه مهم‌ترین تصمیمی که سرمایه‌گذاران در زمینه خرید و فروش ارز دیجیتال باید بگیرند این است که ارزهای خود را در چه کیف پول معتبر و مطمئنی ذخیره کنند تا مانع زیان مالی خود شوند.

خوشبختانه رمز ارز ها نمی توانند جعلی باشند، چون در این صورت کیف پول گیرنده، آن را دریافت نخواهد کرد. پس تفاوتی نخواهد کرد که از کجا و چگونه بیت کوین بخریم بلکه مهم نگهداری و حفظ امنیت تراکنش ها است. به این منظور باید در انتخاب کیف پول خود دقت نمایید.

“کیف پول” (Wallet)، یک نرم افزار برای تبادل داده های دیجیتالی معاملات ارزهای دیجیتال است ، که کلیدهای خصوصی و عمومی و فهرست کل تراکنش ها را ذخیره میکند . این کلید ها برای کاربر این امکان را فراهم میکند که ارزهای دیجیتال خود را ارسال یا دریافت کند .

کیف پول ها دو نوع هستند.

  • کیف پول گرم (Hot Wallet)
  • کیف پول سرد (Cold Wallet)

*کیف پول های گرم همواره به اینترنت متصل هستند و سیستم عاملشان ذخیره سازی را بصورت آنلاین انجام میدهد، در نتیجه شما میتوانید در هر نقطه ای از جهان به دارایی های خود دسترسی داشته باشید . اما همین ویژگی نیز ممکن است امکان سرقت دارایی دیجیتالی شما توسط هکرها را نیز افزایش دهد. کیف پول‌های داغ در هر سطحی از امنیت که باشند، باز هم می‌توانند مورد حمله‌ی هکرها و بدافزارها قرار بگیرند . همچنین کیف پول‌های داغ قابلیت ذخیره‌سازی انواع ارزهای دیجیتال را دارند

*کیف پول سرد، را میتوان امن ترین کیف پول بیت کوین نامید ، اما با وجود امنیت و حفاظت بالایی که دارند بدلیل قیمت بالا ، نسبت به کیف پول های گرم ( که معمولا رایگان هستند) از محبوبیت کمتری برخوردارند

این کیف پول هاآفلاین هستند و ذخیره‌سازی را بدون نیاز به اینترنت انجام می‌دهند و نمی‌توان به راحتی آن را از راه دور هک نمود. به همین دلیل این نوع از کیف پول‌ها، مطمئن‌ترین و امن‌ترین روش ذخیره‌سازی رمزارزها محسوب می‌شوند. کیف پول‌های سرد، از تعداد خاصی از ارزهای دیجیتال پشتیبانی می‌کنند.

انواع کیف پول سرد:

1- کیف پول سخت افزاری

2-کیف پول کاغذی

3- کیف پول ذهنی

بعد از ساخت کیف پول بیت کوین، اصطلاحا دو کلید عمومی و خصوصی در اختیار شما شما قرار می‌گیرد

اصطلاحات رایج در کیف پول (کلید های عمومی و خصوصی):

۱- کلید عمومی (Public Key)

کلید عمومی به منزله شماره‌ی حساب یا آدرس کیف پول شما است و ارسال بیت کوین یا هر ارز دیجیتال دیگر به واسطه آن امکان‌پذیر است. به بیان دیگر اگر در جریان مبادله‌ای مقداری بیت کوین به حساب کاربری ارسال شود، باید کلید عمومی کاربر در اختیار شخص مقابل قرار بگیرد.

۲- کلید خصوصی (Private Key)

کلید خصوصی معادل رمز عبور یا در واقع درِ ورودی کاربر به حساب شخصی‌اش در کیف پول است. با توجه به ثبت نشدن اطلاعات هویتی افراد در بلاک چین، در زمان ساختن کیف پول یک کلید خصوصی ۱۵۶ بیتی خصوصی به کاربر داده می‌شود و پس از آن کسی که با استفاده از آن کلید خصوصی وارد شبکه می‌شود، مالک دارایی‌هایی شناخته می‌شود که در کیف پول وجود دارد. بنابراین بسیار مهم است که کلید خصوصی محرمانه باقی بماند و از دادن آن به افراد دیگر خودداری شود. کلید خصوصی در انجام تراکنش‌های غیرقابل برگشت مورد استفاده قرار می‌گیرد و با امضاهای دیجیتالی که ایجاد می‌کنند ضامن انجام معامله می‌شود.

شما به‌عنوان صاحب کیف‌پول، می توانید آدرس عمومی کیف‌پولتان را در اختیار اشخاصی که قصد واریز ارز دیجیتال به حساب شما را دارند، قرار دهید. اما کلید خصوصی کیف‌پول شما کاملاً محرمانه است.

کلید خصوصی نباید در اختیار کسی قرار بگیرد. دسترسی به کلید خصوصی به‌معنای دسترسی کامل به موجودی حساب شما است و درصورت فاش شدن این کلید، احتمال سرقت دارایی شما بسیار زیاد خواهد بود.

فارغ از دسته بندی فوق، انو اع دیگری از طبقه‌بندی کیف‌پول‌های ارز دیجیتال وجود دارد که هر کدام توانایی های خاص خود را داراست .

“کیف پول بلاک چین ” یکی از محبوبترین و معتبرترین کیف پول های تحت وب برای بیت کوین شناخته شده است. اگر چه از اوائل سال ۲۰۱۸ بلاک چین ، ایرانیان را در لیست کشورهای غیر مجاز خود قرار داده و ساخت کیف پول در این وبسایت با مشکلات مختلفی برای ایرانیان همراه است.

کیف پول سخت افزاری بلاک چین در اواخر سال 2011 وارد بازار شد و خیلی زود جایگاه خود را بدست آورد استفاده از این کیف پول برای همه افراد بسیار ساده است و قابلیت نصب روی تمام دستگاه های دیجیتال را دارد و با هر مرورگری که روی دستگاه نصب باشد به راحتی میتوان به بلاک چین متصل شد، و از همه مهم تر توانسته است با رمز گذاری رمزهای عبور و اثبات عدم دسترسی به بیت کوین های مشتریان ، اعتماد آنان را به خود جلب کند .

کیف پول بلاکچین رایگان است و مراحل راه اندازی حساب به صورت آنلاین انجام می شود. افراد برای استفاده از این کیف پول آنلاین فقط به آدرس ایمیل و رمز ورود نیاز دارند که با استفاده از آن می توانند حساب خود را مدیریت کنند. این کیف پول از ۲۲ ارز فیات حمایت می‌کند و قابلیت استفاده در ۲۵ زبان مختلف را دارد وکاربران در این کیف پول می‌توانند ارز خود را به ارزهای دیگر  تبدیل کنند.

البته در کنار مزایایی که این کیف پول دارد ، نگرانیهایی هم وجود دارد.

با ذخیره‌سازی کلیدهای شخصی در سرور اصلی بلاک چین، هکرها براحتی می‌توانند به حساب‌ها دسترسی داشته باشند. از طرف دیگر زمان ساخت کیف پول بیت کوین بلاک چین، این سایت برای ثبت نام از شما یک ایمیل معتبر می‌خواهد، چیزی که امروزه در بین کیف پول‌های جدید دیگر به همان دلیل مسائل امنیتی و امکان هک شدن، امر رایجی نیست.

یکی دیگر از مسائلی که کیف پول بلاک چین با آن درگیر است، قابلیت ذخیره‌سازی تنها ۴ ارز است که نسبت به کیف پول‌های نرم‌افزاری جدید دیگر که تا ۱۰۰ ارز را پشتیبانی می‌کنند، ضعف بزرگی به حساب می‌آید.

امروزه تعداد زیادی کیف پول با ویژگی های خاصی معرفی میشوند و کاربر میبایستی ار جها ت گوناگونی از جمله هزینه ، راحتی در استفاده ، رابط کاربری و سایر موارد را مورد بررسی قرار دهد تا بتواند کیف پول مناسب خود را انتخاب کند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

نکات امنیتی برای محافظت از رمزارز ها که باید بدانید!

نکات امنیتی برای محافظت از رمزارز ها کلیدی‌ترین در معاملات و سرمایه گذاری‌های مرتبط با رمزارز ها است که امروزه رو به فراگیر شدن گام برمی‌دارند. در ادامه با فول سکیوریتی همراه باشید تا علاوه بر پاسخ به این سؤال‌ها به معرفی تعدادی از بهترین راه کارهای برای محافظت از رمزارز های بپردازیم. از کیف […]

شرح عملکرد الگوریتم توسط مدیر اینستاگرام

بالاخره اینستاگرام نحوه عملکرد الگوریتم و نحوه نمایش پست ها را به صورت عمومی منتشر کرد و در ادامه به این موضوع خواهیم پرداخت. آدام مسری ، از شرکت اینستاگرام دقایقی پیش در وبلاگ رسمی این شرکت به زبان ساده الگوریتم اینستاگرام را از زبان خود توضیح داد. الگوریتم اینستاگرام چیست؟ یکی از بیشترین سوالاتی […]

نشت اطلاعات کاربران و اهمیت آن

انتشار خبر هایی با عنوان نشت اطلاعات کاربران در فضای مجازی و در سال های اخیر بازتاب های گسترده ای به همراه داشته است و بعضا کاربران از نشت اطلاعات خود بسیار نگران هستند اما اکثر کاربران از بی اهمیتی اطلاعات لو رفته خود به سادگی عبور می کنند. در این مقاله سعی داریم با […]